nadrzerka

Czym jest nadżerka szyjki macicy. To nic innego jak nieregularne zaczerwienienie. Właśnie taki obszar powstaje w wyniki nabłonka z części pochwy. Nadżerka przyjmuje postać rany o bardzo nierównej powierzchni.  Nadżerka dotyczy wielu kobiet. Nadżerka prawdziwa jest obszarem z pewnym ubytkiem nabłonka płaskiego. W przypadku nadżerki rzekomej mamy do czynienia z obszarem, który powstaje na skutek nabłonka wielowarstwowego. Nie jesteśmy w stanie sami odróżnić tych typów nadżerek. Niezbędne będzie tutaj badanie cytologiczne. Następnie po rozpoznaniu wyników, pełnej historii oraz opisie dolegliwości, lekarz może postawić diagnozę.

 

nadrzerkaJakie są przyczyny nadżerki?

Najczęściej nadżerka pojawia się u kobiet, które doznały różnego rodzaju urazów mechanicznych, są po porodzie, bądź niewłaściwie leczyły wcześniejszą infekcję. Nadżerka dotyka także osoby, które przeszły poronienie, bądź rodziły wielokrotnie. Wiele kobiet na pewno zastanawia się jak objawia się nadżerka. Przede wszystkim pojawia ją sie upławy o przykrym zapachu. Kobiety mogą również skarżyć się na pieczenie i swędzenie intymnych części ciała. Niekiedy występują krwawienia podczas stosunku płciowego, bądź pomiędzy miesiączkami. Wtedy niezbędne jest zgłoszenie się do ginekologa. Każda kobieta powinna się badać ginekologicznie co pół roku, tak aby zapobiec wszelkim chorobom.

 

 

Jak zdiagnozować nadżerkę?

Przede wszystkim podstawowym badaniem będzie tutaj cytologia. W takim przypadku lekarz pobiera z szyjki macicy materiał do badania. Cały proces odbywa się przy użyciu ginekologicznej szczotki, która bardzo dokładnie pobiera próbkę błony śluzowej. Kolejno materiał ten jest przenoszony na profesjonalne szkiełko, a później przenoszony zostaje do laboratorium. Lekarz obserwuje zachowania pobranych komórek. Wszystko to odbywa się przy użyciu mikroskopu. Cytolog obserwuje budowę i kształt komórek. Cytologia jest chyba najbardziej prostym badaniem w celu wykrycia nadżerki. Potrafi wykryć stany zapalne. Innym zalecanym badaniem jest posiew. Polega on na pobraniu z szyjki macicy oraz pochwy, ślizu. Innym rodzajem badania jest koloskopia. W tym badaniu ginekolog prowadza do pochwy specjalny przyrząd, połączony z komputerem. W takim układzie widzi wszystko na monitorze, może w każdej chwili powiększyć obraz, aby analizować konkretne zmiany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here