cukier
fot. pexels.com

Cukier jest nie tylko w ciastkach, czekoladzie i innych słodyczach. Cukier jest praktycznie w większości produktach spożywczych, jakie znajdziesz na półce sklepowej. Dowiedz się, jakimi nazwami producenci zastępują powszechnie znany cukier, aby na pierwszy rzut oka wydawał się to produkt zdrowy i wartościowy!

Zobacz też: https://www.citeam.pl/sadzonka-i-inne-symbole-na-opakowaniach/ 

Cała prawda o cukrze!

Na wielu produktach rzeczywiście jest jasno napisane, że zawierają one cukier. Natomiast niestety nadal wielu producentów na artykułach spożywczych nie pisze wprost, że produkt zawiera cukier. Przykładem mogą być płatki śniadaniowe, na których opakowaniu znajdziesz etykietę, że nie zawierają one cukru. Zajrzysz do listy składników i rzeczywiście nie znajdziesz tam cukru. Niestety nie jest tak kolorowo, jak mogłoby się wydawać. Producenci bardzo często nazywają cukier różnymi nazwami, takimi, że na pierwszy rzut oka produkt wydaje się jakby go nie zawierał, a ma go bardzo dużo – to tzw. cukier ukryty. 

Zamiana ,,cukru’’ na inne nazwy wynika też stąd, że w danym produkcie cukier może stanowić określoną ilość, jako źródło energii. A stosując różne nazwy cukru i inne odmiany można przeskoczyć to prawo i produkować produkty, które zawierają więcej tego cukru niż dopuszczona maksymalna ilość.

Inne nazwy na cukier

Odmienne określenia na tę samą substancję, czyli cukier można pogrupować w 3 kategorie. Są to kolejno:

  • glukoza, sacharoza, cukier inwertowany, syrop glukozowo-fruktozowy, fruktoza;
  • cukier trzcinowy, cukier brązowy, syrop kukurydziany, syrop ryżowy, słodzik kukurydziany, syrop z agawy, melasa;
  • dekstroza, koncentrat soków owocowych, krystaliczna fruktoza, organiczny odparowany sok z trzciny cukrowej.

Sam przyznasz, że niektóre określenia brzmią całkiem niewinnie, a nawet zdrowo. To np. organiczny odparowany sok z trzciny cukrowej, cukier brązowy czy też koncentrat soków owocowych. Niestety są to wszystko zamienniki niezdrowego cukru, słodzików.

Przeczytaj też: http://warsawovernight.pl/zwiedzamy-niemcy-sprawdz-co-zobaczyc/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here