Grzybica paznokci to dość powszechne schorzenie, choć nieczęsto omawiane. To problem dość nieestetyczny oraz, przede wszystkim, wstydliwy. Jak z nim walczyć? Dowiesz się z poniższego tekstu.

Grzybica paznokci — skąd się bierze i na czym polega?

Grzybica paznokci to zakażenie w paznokciach wywoływane przez grzyby. Jest to przypadłość zakaźna, dlatego szczególnie często dotyka ona osób korzystających z publicznych basenów, saun czy pryszniców (na przykład hotelowych czy plażowych). Do powstawania i rozwijania się grzybicy przyczynia się także niewłaściwa higiena i pielęgnacja, nieprawidłowe obcinanie paznokci, nadmierna potliwość, urazy mechaniczne, deformacje, a także choroby immunologiczne czy niektóre leki (antybiotyki, chemioterapia).

Grzybica paznokci — objawy

Jak rozpoznać, czy mamy do czynienia z grzybicą paznokci? Jej najczęstsze objawy to:

  • zgrubiała, matowa, żółta lub żółto-brązowa płytka paznokcia
  • rogowacenie pod paznokciem
  • rozwarstwianie się paznokci, łamliwość
  • obrzęk wokół paznokci, zaczerwienienie, ból

Aby definitywnie zdiagnozować i skutecznie wyleczyć grzybicę paznokci, najlepiej udać się do lekarza podologa. Odpowiedni gabinet znajdziemy na przykład na stronie podolodzy.pl.

Grzybica paznokci — leczenie

W przypadku grzybicy kluczowe jest szybkie działanie, ponieważ może się ona rozprzestrzeniać. Zakażenie grzybicze nie ustąpi także samoistnie. Specjalista podolog w zależności od stadium choroby przepisze maść lub inne środki lecznicze, dobierze antybiotyk i oczyści fachowo płytkę paznokcia oraz, jeśli zaistnieje taka potrzeba, przystąpi do jej rekonstrukcji specjalnymi preparatami.

podolodzy

Im wcześniejsze stadium choroby, tym leczenie trwa krócej i jest mniej skomplikowane, dlatego, jeśli podejrzewamy u siebie grzybicę, nie zwlekajmy z wizytą w gabinecie podologicznym. Ten krępujący problem to bowiem nie tylko kwestia estetyki, ale zdrowia całego naszego organizmu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here