Ból owulacyjny nie występuje u każdej kobiety, warto jednak wiedzieć jak go rozpoznać.

Jak rozpoznać ból owulacyjny
Ból owulacyjny pojawia się na czternaście dni przed miesiączką (co oznacza, że w zależności od długości cyklu, może wystąpić wcześniej bądź później). Związany jest z pęknięciem pęcherzyka Graafa. Odczuwamy go w podbrzuszu, może promieniować w stronę nerek czy miednicy. Nie jest bardzo uciążliwy, jeśli chodzi o intensywność. Może trwać kilka minut, ale i dwa, trzy dni. Szczególnie u tych pań, u których trwa dłużej lub jest bardziej nasilony, mogą też wystąpić nudności, osłabienie, nienajlepsze samopoczucie. Jeśli nie mamy pewności, że odczuwany dyskomfort właśnie z powodu owulacji, możemy wnioskować albo na podstawie obserwacji śluzu, albo kupić sobie test owulacyjny, dostępny w aptece.

Jak złagodzić ból owulacyjny
Większość kobiet, ból owulacyjny musi po prostu przeczekać. Często jest on też tak mało dokuczliwy, że nie utrudnia funkcjonowania. Jeśli jednak należymy do tej grupy, która owulację przechodzi nieco gorzej, można pomóc sobie środkami przeciwbólowymi. Dobrym rozwiązaniem jest też ciepła kąpiel, masowanie podbrzusza dłonią, leżenie z termoforem na brzuchu. Rozgrzewanie pomaga.

Kiedy się zaniepokoić
Jeśli pojawiają się dodatkowe objawy, warto skonsultować się z lekarzem. Czasem, w czasie owulacji pojawia się lekkie plamienie. Niepokojąca jest jego zbyt duża intensywność. Towarzyszące bólowi upławy także mogą być objawem infekcji, takiej jak na przykład nawracająca grzybica pochwy. Jeśli pojawia się gorączka, wymioty, podrażnienie skóry, czy dokuczliwy ból przy oddawaniu moczu i stosunku – ból nie jest raczej związany z owulacją. Także jeśli bolesność trwa dłużej niż trzy dni – konieczna jest wizyta u ginekologa.

Należy pamiętać, że owulacja jest związana dniami płodnymi i czasu tego nie należy utożsamiać wyłącznie z momentem bolesności, trwa on dłużej. Wtedy więc, podczas stosunku, trzeba w szczególny sposób się zabezpieczyć. Żeby mieć więcej pewności w tym zakresie, warto obserwować swój cykl miesiączkowy.

Więcej informacji na temat dolegliwości związanych z bólem owulacyjnym, dostępnych jest na stronie: piramidazdrowiaintymnego.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here