Jaki powinien być preparat do dezynfekcji narzędzi?

0
1583

Preparat do dezynfekcji narzędzi dedykowany jest szczególnie do dezynfekcji urządzeń medycznych, zarówno inwazyjnych, jak również nieinwazyjnych, termolabilnych oraz termostabilnych. Polecany przede wszystkim do chirurgii oraz stomatologii, lecz również weterynarii oraz pozostałych gałęzi medycyny. Dostępne środki dla innego typu produktów, w tymże stali kwasoodpornej, żelaza, aluminium, cynku, niklu, brązu i gumy, szkła etc. Pełne czy niepełne spectrum funkcjonowania. Co musimy wiedzieć na temat takich preparatów?

Płyny do dezynfekcji – różne typy

Preparat do dezynfekcji narzędzi jest jednym spośród najistotniejszych elementów urządzenia gabinetu lekarskiego, w jakich używa się rozmaitych urządzeń mających kontakt ze skórą. Należałoby wyposażyć się w różne jego typy – m.in. roztwór do dezynfekcji przestrzeni, środek do dezynfekcji urządzeń leczniczych, natomiast również w środki do dezynfekcji rąk. Teraz w wielu sklepach odnajdziemy takie właśnie środki, w związku z tymże ich zakup nie winien być dla nikogo najmniejszym chociażby kłopotem. Dezynfekcja rąk potrzebna jest także jako element przygotowania specjalisty przed badaniem chorego w celu minimalizacji zagrożenia rozprzestrzeniania mikroorganizmów z osoby na osobę. Preparaty do dezynfekcji rąk oraz skóry mają zwykle formę półpłynną, prostą w rozprowadzeniu, natomiast substancją czynną przeważnie jest mocny alkohol.

Jakie środki dobrać?

Preparat do dezynfekcji narzędzi i wnętrz występować może w postaci aerozolu, koncentratu i chusteczek alkoholowych bądź bezalkoholowych. Dobór właściwego środka zależy od jego zastosowania. Do czyszczenia łóżek zabiegowych, ścian lub posadzek wykorzystać należy efektywne koncentraty. Do urządzeń oraz małych sprzętów leczniczych tymczasem zastosować można specjalistyczne środki w proszku. Środki owe są pewne, nie mają aldehydów oraz fenolu, więc także mogą być wykorzystywane na przestrzeniach, jakie mają kontakt z żywnością.

Odpowiednia dezynfekcja

W celu zachowania bezpieczeństwa oraz czystości poleca się czyszczenie i dezynfekcję rąk przed każdym kontaktem z klientem czy chorym. Jest to wymóg niezbędny w celu nieprzeprowadzania mikroorganizmów takich jak zarazki, bakterie, grzyby i treści niebezpieczne z naszych dłoni na odmienne osoby. Odpowiednia dezynfekcja i postępowanie wedle określonych procedur higienicznych stanowi bardzo ważny element przeciwdziałania oraz prewencji zakażeń w instytucjach służby zdrowia. Wiąże się to z potrzebą nabycia poprzez załogę oraz zespół sprzątający określonego zasobu wiedzy oraz zdolności. Uzmysłowienie sobie potencjalnych dróg transmisji zakażeń jest pierwszym etapem do odpowiedniego działania w celu zapobiegnięcia chorób. Stąd duża rola profesjonalnych preparatów do dezynfekcji narzędzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here