Ból gardła i chrypka są zazwyczaj wynikiem podrażnienia strun głosowych lub infekcji dróg oddechowych. Często stanowią one dolegliwości krótkotrwałe, które mimo, że są dość uciążliwe i czasami utrudniają codzienne funkcjonowanie, łatwo jest wyleczyć. Zdarza się jednak, że dolegliwość tego typu zauważana jest często i regularnie lub trwa przez długi czas, wtedy może okazać się ona zwiastunem poważnej choroby, więc nie można jej bagatelizować. Poznaj domowe sposoby na chrypkę, a także farmaceutyczne rozwiązania, takie jak leki na chrypkę czy ból gardła.
Objawy i przyczyny chrypki
Chrypka to uczucie suchości i drapania w gardle, któremu towarzyszy szorstka barwa głosu, zupełnie odmienna od tej codziennej. Przyczyn chrypki może być bardzo wiele i dzieli się je zwykle ze względu na siłę problemu.
Niegroźna chrypka powodowana jest m.in. przez :
- Długie mówienie
- Zapalenie krtani
- Nadwyrężone struny głosowe (chrypka bierze się np. z kilkugodzinnego krzyczenia podczas koncertu)
- Częste, nałogowe palenie papierosów
Groźniejsza postać chrypki, może być wynikiem:
- Nowotworów
- Refluksu żołądka
- Niedoczynności tarczycy
- Zapalenia nagłośni
Kiedy należy zacząć się martwić?
Chrypkę dzielimy na dwa rodzaje:
- Krótkotrwałą będącą objawem współwystępującym przy chorobach układu oddechowego czy innych infekcjach. Przeminąć powinna wraz z ustaniem choroby.
- Długotrwałą, która trwa powyżej 4 tygodni. Może ona zwiastować bardzo poważne choroby, czasami nawet zagrażające życiu, więc nie wolno jej bagatelizować.
Jak radzić sobie z chrypką?
Niezależnie, czym spowodowana jest dolegliwość i jak długo trwa, warto jest sprawę skonsultować z lekarzem, zwłaszcza jeśli chodzi o leczenie. Tylko specjalista jest w stanie stwierdzić co na chrypkę pomaga, a co nie i jakie środki zaradcze najlepiej sprawdzą się u konkretnego organizmu. Metody stosowane na chrypkę można podzielić na dwa rodzaje:
- Domowe sposoby na chrypkę – np. inhalacje, płukanki ziołowe czy napary roślinne.
- Leki na chrypkę dla dorosłych i dzieci – jest bardzo wiele rodzajów preparatów farmaceutycznych, które wspomagają uśmierzanie tej dolegliwości. M.in. na półkach można znaleźć:
- Tabletki na chrypkę do ssania
- Leki nawilżające gardło
- Tabletki na chrypkę i struny głosowe
- Syrop na chrypkę
- Tabletki na chrypkę do rozpuszczania
Ból gardła – dobry przyjaciel chrypki
Często chrypie towarzyszy inny objaw, jakim jest ból gardła przy przełykaniu. Warto wtedy zadbać o środki mające działanie wielotorowe i eliminujące w tym samym czasie obie dolegliwości. Mogą być to zarówno leki przepisane przez specjalistę, jak i metody całkowicie naturalne. Jedne z najpopularniejszych, babcinych sposobów to płukanki z szałwii i napary z dodatkiem miodu.
Warto jednak pamiętać, że choroby krtani czy gardła mogą mieć różnorodne podłoże. Ich pojawienie okazać się może zupełnie niegroźne, ale zdarza się także, że zwiastują ciężkie schorzenia. Dlatego nawet najdrobniejsze zmiany w głosie czy lekkie pobolewanie gardła, które trwają zbyt długo albo powtarzają się regularnie warto jest skonsultować z lekarzem, który po serii badań, stwierdzi czy dolegliwość jest niebezpieczna dla organizmu czy też nie należy się martwić.