Torbiel jajnika

Dowiedz się czy torbiel jajnika daje jakiekolwiek objawy? Skąd się bierze? Czy jest w stanie przerodzić się w bardzo groźną chorobę? Oto zbiór informacji na temat dolegliwości i sposoby na poradzenie sobie z nią.

Przyczyny pojawiania się torbiela

Jajniki mimo swojej niewielkiej wielkości są w stanie spełniać tak naprawdę bardzo wiele funkcji. To właśnie one produkują hormony, regulują cykl miesiączkowy, a także wpływają na nastrój kobiety. Przy tym jajniki są narażone na powstanie na nich bardzo wielu zmian, które mogą być naprawdę niebezpieczne. Zmiany jakie mogą wystąpić to polip jajnika, guz czy torbiel. Czym zatem charakteryzuje się ostatnia ze zmian, które mogą wystąpić?

Cysty to inna nazwa na torbiele, które są niczym innym jak przestrzeniami wypełnionymi płynem, które formują się w okolicach różnych narządów. Mogą występować również w okolicy jajników. Zmiany tego typu są bardzo popularne u kobiet w okresie rozrodczym. Mogą przebiegać zarówno łagodnie jak i agresywnie i przeradzać się w poważniejsze problemy zdrowotne. Torbiele dzielą się na:

 • Torbiel prosta
 • Torbiel endometrialna
 • Gruczolak torbielowaty
 • Torbiel dermoidalna

Dlaczego powstają torbiele?

Lekarze nadal nie są w pełni pewni co powoduje powstawanie tego typu zmian w organizmie. Pewne czynniki mogą jednak zwiększać ryzyko wystąpienia cysty w organizmie. Należą do nich:

 • Wiek, który dotyczy wieku rozrodczego oraz po okresie menopauzy
 • Palenie papierosów
 • Otyłość
 • Brak dzieci
 • Uwarunkowania genetyczne
 • Hormonalna terapia zastępcza

Objawy jakie dają torbiele na jajnikach

Objawy w przypadku powstania torbieli nie muszą się wcale pojawić. Ich wykrycie może nastąpić zatem dopiero podczas rutynowego badania ginekologicznego. Dolegliwości mogą wystąpić dopiero w momencie, gdy dojdzie do pęknięcia bądź krwawienia z torbieli. W takiej sytuacji dolegliwości mogą być naprawdę dokuczliwe i konieczne będzie udanie się do lekarza na badanie swojego stanu zdrowia. Niekiedy jednak mogą wystąpić w przypadku torbieli na jajnikach takie dolegliwości jak:

 • Wzdęcia i ból podbrzusza
 • Ból w dolnej części kręgosłupa
 • Ból w czasie stosunku
 • Przyrost wagi
 • Wymioty
 • Utrata apetytu
 • Problemy z oddawaniem moczu

Powyższe objawy mogą wystąpić razem jak i osobno. Dopiero podczas wizyty lekarskiej możliwe jest rozpoznanie problemu. W takiej sytuacji lekarz określi stan pacjenta i pomoże mu w wybraniu najlepszego sposobu leczenia, który sprawdzi się doskonale w swojej roli i będzie przekładał się na wiele korzyści. Leczenie torbieli może być możliwe poprzez terapię hormonalną. Gdy jednak zmiany są poważniejsze istnieje ryzyko wystąpienia raka jajnika bądź pęknięcia torbielą. W takiej sytuacji konieczna może okazać się pomoc chirurgiczna.

Torbiel jajnika Jak uchronić się przed torbielami?

Aby szybko i skutecznie rozpoznać torbiele bardzo istotna jest obserwacja swojego organizmu i regularne badania kontrolne. W ten sposób możliwe jest szybkie rozpoznanie problemu i zastosowanie leczenia. Dzięki temu torbiele nie rozwiną się do poważnego stanu i nie będą stanowiły zagrożenia dla zdrowia. Bardzo szybko będzie można je wyleczyć i w większości przypadków obejdzie się bez ingerencji chirurgicznej. Tym samym kobieta oszczędzi sobie również bardzo przykrego bólu. Wato zatem regularnie udawać się do ginekologa w celu zasięgnięcia jego porady i specjalistycznej pomocy. Jego wiedza z pewnością przełoży się na zadowolenie z takiego działania i podejścia do sprawy. Warto stawiać na pomoc profesjonalistów i korzystać z tej w odpowiedni sposób. Dzięki temu można tylko i wyłącznie zyskać i być naprawdę szczęśliwym z takiego działania i podejścia do sprawy. Badania są przy tym bezpłatne co jak najbardziej przemawia za regularnym przeprowadzaniem takowych. W ten sposób można naprawdę wiele zyskać i poczuć się znacznie pewniej i być spokojniejszym o swoje zdrowie.

Dolegliwość, która może być naprawdę groźna

Torbiele na jajnikach potrafią być naprawdę groźne dla wszystkich osób. Można za ich sprawą naprawdę wiele stracić i narazić się na poważne niebezpieczeństwo dla zdrowia. Odpowiednie działanie daje tym samym doskonałe rezultaty i jest bardzo przyjemne. Każda kobieta, która regularnie wykonuje badania profilaktyczne może doskonale kontrolować swoje zdrowie i szybko rozpoznawać wszystkie zmiany, które mogą pojawić się w organizmie. Takie działanie daje tym samym znakomite rezultaty i bardzo wiele korzyści, dla których warto na takowe działanie postawić.

Podsumowanie

Torbiele na jajnikach to przypadłość, która może dotknąć bardzo dużą liczbę kobiet. W przypadku braku badań i ignorowania objawów mogą natomiast przerodzić się one w bardzo poważne kłopoty zdrowotne. Aby zatem do takowych nie dopuścić konieczne jest regularne przeprowadzanie badań i nadzorowanie swojego stanu zdrowia. Na takim działaniu można bardzo wiele zyskać i być zadowolonym z takiego podejścia do sprawy i dbania o siebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here