Przeziębienie dotykające dziecka jest bardzo nieprzyjemne. Dziecko w tym okresie boryka się bowiem z wieloma przykrymi dolegliwościami. Odpowiednie działanie i przyczynianie się do jak najszybszego powrotu do zdrowia jest zatem istotne. Dzięki temu dziecko pozbędzie się takich objawów jak kaszel, gorączka czy katar. W dodatku pociecha w tym czasie staje się marudna, płaczliwa i często traci apetyt. Przekonaj się zatem jak samodzielnie pomóc dziecku w powrocie do zdrowia i naprawdę świetnego samopoczucia.
Rosnąca temperatura u maleństwa
Infekcja górnych dróg oddechowych potocznie nazywana jest przeziębieniem. Najbardziej narażenie na nie jesteśmy w miesiącach jesiennych i wiosennych. Dziecko najczęściej już po 2-3 dniach od zarażenia się, zaczyna odczuwać przykre dolegliwości. Jak zatem przynieść ulgę maleństwu i pomóc w tym, aby dziecko poczuło się lepiej?
W momencie, gdy infekcja dopiero się rozwija to stosowanie domowych metod walki z nią jest bardzo skuteczne i potrafi przynieść doskonałe rezultaty. Domowe metody są stosowane od bardzo wielu lat przez różne osoby i ich główną zaletą jest wysoka skuteczność i bezpieczeństwo takiego działania. Takie metody walki z przeziębieniem potrafią przynieść naprawdę wysokie korzyści i stawianie na nie może być bardzo opłacalne dla wszystkich osób. Warto je tym samym wybierać dla siebie i korzystać z nich.
W momencie, gdy poczujesz, że czoło dziecka jest cieplejsze niż zwykle to warto zmierzyć jego temperaturę ciała. Do tego celu zostały stworzone specjalne termometry, które ułatwiają dokonanie pomiaru u najmłodszych pacjentów. W momencie, gdy pomiar zakończy się wynikiem powyżej 38,5 stopnia to konieczne jest sięgnięcie po odpowiednie leki kierowane do najmłodszych. Te zawierające w sobie paracetamol bądź ibuprofen mogą sprawdzać się bardzo dobrze w swojej roli. Jeżeli pociecha ma natomiast problem z połknięciem tabletki to jak najbardziej warto postawić na czopki. Są one wygodne w aplikowaniu i ograniczają dyskomfort pociechy związany z koniecznością przełykania tabletek.
Domowe sposoby na walkę z przeziębieniem
Maluch cierpiący na przeziębienie może doznać ulgi po wypiciu naparu z suszonych malin. Przygotowanie go wymaga zalania wrzątkiem 2 łyżek owoców i parzeniu ich przez kwadrans. Następnie napar należy przecedzić i dodać do wody łyżkę miodu bądź soku malinowego. Wypicie takiego napoju pomoże dziecku w dojściu do zdrowia. Dodatkowo jest to smaczny sposób na walkę z przeziębieniem. Dzięki temu zostanie złagodzony kaszel, a gorączka spadnie. Bardzo ważne w okresie przeziębienia jest także regularne wymienianie ciuchów pociechy. Ważne, aby te stale były suche co gwarantuje szybszy powrót do zdrowia oraz podnosi komfort maleństwa podczas choroby.
Katar u dzieci w wieku około 3 lat najczęściej przebiega w ten sposób, że najpierw jest bardzo wodnisty, ale po około 2-3 dniach staje się znacznie gęstszy. Przez to wydzielina zalega w nosie i tym samym utrudnia oddychanie. Dziecko czuje również bardzo mocne drapanie w gardle. Oprócz tego dziecko nie ma apetytu i niechętnie spożywa posiłki. Nie warto go zatem zmuszać i podawać mu na siłę pokarmów. Znacznie istotniejsze jest odpowiednie nawadnianie go. Podawanie mu soków czy herbatek jest bardzo istotne.
W związku z wydzieliną zalegającą w nosku konieczne jest regularne oczyszczanie tego. Pomagają w tym jednorazowe chusteczki, w które pociecha powinna regularnie wydmuchiwać wydzielinę. Podawanie kropli do nosa powinno być wcześniej skonsultowane z lekarzem. Niektóre preparaty mogą bowiem powodować, że objawy staną się bardziej intensywne.
Dbanie o pomieszczenie i podawanie syropów
Regularne wietrzenie pomieszczenia, w którym przebywa maluch i nawilżanie powietrza również ma kolosalne znaczenie. W przypadku braku profesjonalnego nawilżacza można postawić na mokry ręcznik położony na grzejniku.
Dziecku warto podawać również roztwory z soli morskiej lub fizjologicznej. Taki roztwór należy wkropić do nosa. Dzięki temu zalegająca w nim wydzielina zostanie rozrzedzona i dziecko będzie w stanie poczuć się znacznie lepiej. Tego typu działanie może dać tym samym znakomite rezultaty i przynieść wiele poważnych korzyści. Wydmuchiwanie wydzieliny i oddychanie będzie dla pociechy znacznie łatwiejsze dzięki temu.
Na kaszel bardzo dobrze sprawdzają się preparaty, które mają na celu łagodzenie tego. W początkowej fazie choroby kaszel jest suchy ze względu na brak wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych. Gdy kaszel stanie się wilgotny warto podać syrop na przeziębienie. Można postawić również na domowy sposób na kaszel czyli syrop z babki lancetowatej. Przyrządzenie go jest banalnie proste. Wystarczy pokruszyć suszone zioło, dodać 100 ml letniej, przegotowanej wody i zmiksować taki roztwór. Preparat może podawać łyżeczką kilka razy w ciągu doby.
Nie należy również zapominać o zapisaniu dziecka do lekarza, który dokładnie je obejrzy i oceni jego stan. Jest to bardzo istotne i pozwala na zastosowanie najbardziej efektywnego sposobu leczenia.