Nie bądź ze swoim problemem sam - o działaniu konsultacji psychiatrycznych

Żyjemy w coraz większym napięciu i stresie. Załatwianie wszystkiego w biegu, napięty grafik, nadmiar obowiązków – to wszystko skutkuje tym, że nie mamy czasu dla siebie, chociaż w małych ilościach, by usiąść, wziąć głęboki oddech i odpocząć zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Takie sytuacje skutkują kumulowaniem się emocji wewnątrz naszego organizmu i ostatecznie wywoływania bardziej odczuwalnych objawów jak np. ból głowy, nudności, senność. Dlatego też warto zastanowić się nad tym czy nasze złe samopoczucie jest wyłącznie winą zmęczenia, czy jednak czegoś więcej.

Dlaczego psychiatra?

Szukając skutecznej pomocy w problemach z normalnym funkcjonowaniem, z pewnością pojawia się pytanie – do kogo się kierować? W końcu słyszymy o psychologach, psychiatrach oraz osobno o terapeutach. Pomimo dylematów najbezpieczniejszą i pewną formą pomocy będzie psychiatria. Psychiatra, to w końcu lekarz (posiada tytuł medyczny i wykształcenie), który oprócz wysłuchania naszych problemów jest w stanie dać nam porady z punktu widzenia zwykłego lekarza, kierować na różne badania oraz stosować farmakoterapię, przepisując nam odpowiednie lekarstwa w zależności od wykrytego zaburzenia.

Konsultacje psychiatry również mogą być dobrym startem przed wizytą u lekarza rodzinnego. W końcu to psychiatra po dokładnym wywiadzie jest w stanie określić, czy złe samopoczucie jest problemem samym w sobie (zaburzeniem psychicznym) czy jednak jest to skutek jakiejś innej choroby. W końcu, gdy mamy jakieś przeziębienie lub pogoda nie dopisuje, to również potrafimy czuć się gorzej. Po komplecie badań można zastanawiać się nad tym, jaki mamy dokładnie problem, który utrudnia nam funkcjonowanie. Następnym krokiem będzie dążenie do zminimalizowania, bądź nawet zlikwidowania całkowicie objawów.

Nic na siłę

Wiemy o tym, że rozmowy z obcymi ludźmi o swoich problemach nie są łatwą sprawą, mogą powodować dyskomfort i w jakiś sposób bardziej mogą krępować, niż w przypadku rozmowy z przyjaciółmi. Należy pamiętać, że nie można się do niczego zmuszać, ale zarazem wziąć pod uwagę to, że jeśli chcemy poczuć się lepiej, to kroki w kierunku konsultacji psychiatry mogą być zbawienne. Nie powinniśmy również iść za decyzjami innych osób, które wmuszają w nas to, by się zbadać. To powinna być nasza własna, nieprzymuszona decyzja, bo wtedy będzie nam łatwiej otworzyć się przed lekarzem na własne potrzeby i problemy.

Gdzie mogę się zgłosić?

Jeśli już czujesz, że możesz osiągnąć coś dzięki konsultacji psychiatry, istotne jest znalezienie do tego miejsca. Jest wiele miejsc wspierających ludzi z zaburzeniami emocjonalnymi i somatycznymi. Możesz szukać poradni zdrowia psychicznego na NFZ w swoim mieście, spróbować zgłosić się do szpitala, poszukać prywatnych wizyt na stronach internetowych, na których lekarze starają się częściowo pomóc i zachęcić do swojej pomocy albo skorzystać z możliwości prywatnych przychodni, które niekiedy nawet współpracują z zakładami pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here