odzież medyczna

Intensywne użytkowanie i częste pranie przyczyniają się do tego, że ulubione ubrania tracą pierwotny urok. Czy można jakoś temu przeciwdziałać? Ależ oczywiście! Wystarczy wnikliwie dostosować się do zaleceń producentów umieszczonych na metkach. Dotyczy to zarówno odzieży medycznej, jak i codziennej, przy czym ta użytkowana przez medyków wymaga szczególnego traktowania. Aby jednak uprościć całą procedurę związaną z jej czyszczeniem, pomocne będzie przestrzeganie czterech ważnych zasad.

Po pierwsze – segreguj!

Pierwszą, choć często pomijaną sprawą jest oddzielenie odzieży medycznej od tej przeznaczonej do codziennego użytku. Dlaczego to takie ważne? Z prostego powodu! Na ubraniach medyków każdego dnia bytuje od tysiąca do nawet pięciu tysięcy bakterii, których źródłem są płyny ustrojowe pacjentów. Mieszanie ich ze zwykłymi rzeczami prowadzi do przenoszenia zarazków na pozostałą odzież. A to z kolei może poważnie zagrażać zdrowiu wszystkich domowników. Poza tym, jeśli odzież medyczna będzie w odpowiedni sposób segregowana, na dłużej zachowa swoje walory wizualne. Dotyczy to zarówno dzielenia ze względu na rodzaj, jak i kolor pranych ubrań. Oczywiste jest, że białe ubrania należy prać oddzielnie, a co do kolorowych stosować następujący podział: czarne z niebieskimi, różowe z czerwonymi i zielone z turkusowymi.

Po drugie – sięgnij po ocet!

Gdy tkaniny zniszczone częstym praniem zaczynają płowieć i szarzeć, rozwiązaniem okazuje się ocet. Ten stary i sprawdzony sposób wykorzystywały już nasze babcie i prababcie. I pomimo upływu lat, nadal pozostaje aktualny. Ocet zawiera właściwości chemiczne, które nie dość, że chronią przed uszkadzaniem włókien materiału, to dodatkowo wykazują umiejętności ich zmiękczania. Dzięki temu odzież medyczna nie tylko na dłużej zachowuje swój kształt, ale również fakturę oraz kolor.

Po trzecie – stosuj delikatne pranie!

Unikanie agresywnych detergentów oraz stosowanie programów przeznaczonych do prania delikatnych ubrań to kolejna wskazówka, która sprawi, że odzież medyczna pozostanie w dobrej kondycji – przez długi czas. Warto również zrezygnować z automatycznego suszenia w suszarce. Taka czynność prowadzi do kurczenia i sztywnienia materiału, a wbrew pozorom i tak nie pozwoli pozbyć się zalegających na ich powierzchni bakterii i zarazków.

Po czwarte – stosuj naturalne odplamiacze

Praca w szpitalu wiąże się z nieustannym kontaktem z różnymi płynami i substancjami, których niestety nie jest w stanie wyeliminować zwykłe pranie. Są natomiast naturalne i w pełni bezpieczne sposoby umożliwiające usunięcie zabrudzeń z odzieży medycznej. Dla przykładu, plamy z krwi szybko usuwa sól po uprzednim namoczeniu w zimnej wodzie, z kolei na płyny ustrojowe pacjentów doskonale sprawdza się soda oczyszczona.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here