Pneumokoki, dobrze znane wszystkim rodzicom. Jak zapobiec? Co zrobić? Niezbędna jest tutaj szczepionka, która powinna być wykonana między szóstym tygodniem życia na piątym rokiem życia. Pneumokoki to nic innego jak bakterie, które wywołują zakażenie w organizmie. To one powodują choroby pneumokokowe. Bardzo często są przyczyną zapalenia płuc, zatok czy oskrzeli. Szczepienie na pneumokoki są najważniejszymi szczepieniami u dziecko. Zakażenie pneumokokami to najczęstszą przyczyna zachorowalności małych dzieci na całym świecie. Pamiętajmy, że można temu zapobiec. Co prawda, nie jest to obowiązkowe szczepienie w karcie dziecka. Lecz jest zalecane przez wszystkich pediatrów. Każdy rodzic powinien się uważnie zastanowić nad takim szczepieniem. Można uchronić własne dziecko przed chorobą. Takie szczepienie powinno być wykonywane u każdego dziecka. Warto je przeprowadzić, w trosce o zdrowie własnej pociechy. Szczepienia ta nie są refundowane przez Narodowy Fundusz zdrowia. Wykonuje się je odpłatnie. Szczepionki przeciw pneumokokom to specjalne szczepionki, które zawierają nawet trzynaście tych najważniejszych, dobrych bakterii. Koszt takiej szczepionki nie będzie mały. Lecz w celu zapewnienia ochrony swojego dziecka, powinniśmy wykonać szczepionkę już przed szóstym miesiącem życia naszego dziecka. Pneumokoki doprowadzają do dużych powikłań. Dlatego tak ważne są szczepionki, które można wykonywać już od drugiego miesiąca życia.

 

 

Grupa ryzyka

 

szczepionkaNa zachorowalność podatne są dzieci ze żłobków, przedszkoli, które mają obniżoną odporność. Podatne są także osoby z chorobami przewlekłymi. W tym choroby immunologiczne, białaczki typu ostrego, chłoniaki, zespół nerczycowy.

 

Jak i czym zaszczepić dziecko przeciwko pneumokokom?

Matka zmarła wskutek zakażenia pneumokokami. Zaraziła się od syna?

Takie szczepienie ochronne powinno być obowiązkowo wykonane także u dzieci po splenektomii, przed planowanym przeszczepem lub po przeszczepie szpiku, narządów wewnętrznych czy po wszczepieniu implantu ślimakowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here