Po etapie karmienia piersią przychodzi czas na mleko modyfikowane – jest to dobre rozwiązanie, polecane przez pediatrów. Dlaczego musi być modyfikowane? Ponieważ w tradycyjnym mleku znajduje się zbyt dużo białka, co może powodować problemy zdrowotne u dziecka. Mleko modyfikowane jest bardzo zbliżone składem do mleka matki, jak zatem wybrać to, które będzie właściwe?
Rodzaje mleka modyfikowanego
Możemy wyróżnić kilka rodzajów tego produktu:
- Mleko początkowe – oznaczone jest cyfrą 1, przeznaczone dla niemowląt, które nie ukończyły 6. miesiąca życia, stosowane jest jako pokarm zastępczy lub też uzupełniający karmienie piersią. Jest to mleko krowie, które posiada zmienione proporcje składników: mniejsza ilość białka, sodu, chloru, więcej za to nienasyconych kwasów tłuszczowych, węglowodanów oraz witamin. Często znajdują się także w nim prebiotyki i probiotyki, odpowiadające za ochronę malucha przed chorobami. Przy wyborze mleka początkowego warto skonsultować się z lekarzem i na podstawie stanu zdrowia naszego dziecka wspólnie wybrać to, które będzie dla niego najlepsze.
- Mleko następne – oznaczone cyfrą 2, stanowi uzupełnienie diety dziecka po 6. miesiącu życia, ale przed ukończeniem roczku. Dieta malucha wygląda już nieco inaczej, jednak w dalszym ciągu niezbędna jest porcja mleka każdego dnia. Mleko następne nie jest tak przetworzone jak mleko początkowe, posiada mniej białka, a więcej żelaza, witamin i węglowodanów. Charakteryzuje się również obniżoną zawartością tłuszczu, jest bardziej gęste i dostarcza maluchowi więcej energii. W sklepach spotkamy się z różnymi typami mleka następnego, niektóre produkty przeznaczone są dla alergików, inne z kolei jest zagęszczone, by nasycić malucha przed snem.
- Mleko po 12. miesiącu życia – jest najmniej modyfikowane spośród wszystkich rodzajów. Dzieci po ukończeniu roczku mają już bardzo urozmaiconą dietę, dlatego mleko to posiada dużo witamin i minerałów. Lekarze twierdzą, że aż do 3. roku życia nie powinno podawać się dziecku mleka krowiego, ponieważ może obciążać nerki, dlatego też stosuje się mleko modyfikowane. Istnieje wiele rodzajów mleka przeznaczonego dla maluchów po 12. miesiącu życia – może być to produkt hipoalergiczny, smakowy, czy z dodatkiem kleiku ryżowego.
Dobieramy mleko dla naszego malucha
Przy wyborze mleka modyfikowanego należy uważać, warto więc wiedzieć które z nich podniosą odporność malucha, usprawnią pracę mózgu, czy też będą nadawały się dla dzieci z ostrą alergią na białko mleka krowiego lub laktozę.
Jeśli nasze dziecko jest wcześniakiem koniecznie potrzebuje specjalnego mleka, dzięki któremu będzie mogło prawidłowo się rozwijać. W sklepach możemy spotkać specjalne produkty stworzone z myślą o wcześniakach, które posiadają dużo białka i tłuszczów, dziecko dostaje i niezbędną porcję witamin i składników odżywczych, dzięki czemu prawidłowo się rozwija. Dostępne są w aptekach, jego zakup skonsultujmy wcześniej z lekarzem.
W przypadku podejrzenia ostrej alergii na białko mleka krowiego u naszego dziecka, warto zdecydować się na mieszankę typu HA, gdzie białka mleka zastępczego są poddawane hydrolizie, czyli zostają rozdrobione na małe cząsteczki. W taki sposób dziecko będzie mogło spożywać mleko modyfikowane, które nie zagrozi jego zdrowiu.
Jeśli jednak mamy już pewność, że nasz maluch jest alergikiem należy zdecydować się na specjalistyczne preparaty zastępcze, które stworzone są w oparciu o tłuszcze roślinne, czyli olej kokosowy, słonecznikowy oraz rzepakowy. W tym przypadku musimy uzyskać receptę na taki produkt i konieczna jest konsultacja z pediatrą.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Bardzo ważne jest przy wyborze odpowiedniego mleka modyfikowanego, by zwracać uwagę czy dany produkt jest w pełni bezpieczny dla naszego dziecka i korzystnie wpłynie na jego rozwój. Szczególnie dotyczy to wcześniaków, dzieci do 6. miesiąca życia, alergików oraz dzieci z dolegliwościami trawiennymi.
Zwracajmy więc uwagę na informacje umieszczone na opakowaniu, liczy się przede wszystkim numer, który charakteryzuje nam przeznaczenie mieszanki. Uważajmy na numer 3, który może oznaczać mleko podawane od dziewiątego miesiąca życia lub od roczku – zależne jest to od producenta.
Nie poleca się także ciągłej zmiany mleka podawanego naszemu maluchowi. Jeśli jego brzuszek przyzwyczai się już do konkretnej mieszanki warto przy niej pozostać, gwarantując mu bezpieczeństwo i brak problemów żołądkowych.
Czytajmy dokładnie skład, ponieważ na przodzie często są zamieszczone informacje niezrozumiałe, przez co wydawać nam się może, że kupiliśmy zupełnie inny produkt, na przykład: zamiast napisać o zawartości pro- i prebiotyków producenci zamieszczają informację o zawartości „immunofortis”.
Ile kosztuje mleko modyfikowane?
Za opakowanie o pojemności 400 gram zapłacimy od 20 do 30 złotych, produkty smakowe lub niestandardowe są droższe i mogą kosztować ponad 30 złotych za 400-gramowe opakowanie. Pamiętajmy, że bardziej opłaca się kupić większe opakowania – 600 lub 800 gramów, ponieważ wychodzą nas taniej. Miesięczne wydatki na mleko modyfikowane mogą wynosić około 150 złotych.