Dentysta - czy możesz korzystać z jego usług, gdy jesteś w ciąży?

Jeżeli jesteś w ciąży albo w okresie połogu, to możesz korzystać z bezpłatnych usług dentystycznych. W innym przypadku musiałabyś za nie zapłacić.

Jakie usługi Ci przysługują?

W ciąży oraz 42 dni połogu – należy Ci się między innymi: leczenie endodontyczne, usunięcie złogów nazębnych, czyli kamienia (nie częściej niż raz na 6 miesięcy), badania kontrolne (raz na kwartał), oraz  kiretaż otwarty (oczyszczanie korzeni zębów po odsłonięciu chirurgicznym dziąseł).

Leczenie na NFZ

W innej sytuacji te materiały i usługi nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Gdy jesteś w ciąży i potrzebujesz któregoś z wyżej wymienionych zabiegów, to nie miej wątpliwości i idź do dentysty. Poproś o leczenie na Narodowy Fundusz Zdrowia. Żaden dentysta nie ma prawa Ci tego odmówić.

Jakie dokumenty wziąć ze sobą?

Pamiętaj o tym, że dentysta musi mieć jakieś potwierdzenie Twojego stanu. Zabierz ze sobą książeczkę Narodowego Funduszu Zdrowia i wszystkie dokumenty potwierdzające, że jesteś w ciąży. Może to być na przykład karta przebiegu ciąży. Natomiast, jeżeli jesteś po porodzie, ale nie minęły jeszcze wymienione wcześniej 42 dni, to powinnaś zabrać ze sobą  skrócony odpis aktu urodzenia dziecka.

Gdzie znaleźć szczegółowe informacje na ten temat?

Wszystkie dodatkowe informacje o tym, jakie usługi przysługują Ci bez dodatkowych opłat, znajdują się w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 24 listopada 2004 r. w sprawie wykazu gwarantowanych świadczeń lekarza dentysty i materiałów stomatologicznych oraz rodzaju dokumentu potwierdzającego uprawnienia do tych świadczeń. Każdy dentysta ma obowiązek umieścić w widocznym miejscu w swoim gabinecie informacje o nieodpłatnych usługach dla kobiet w ciąży.

Jakich zabiegów dentysta radzi unikać w czasie ciąży?

Najważniejsze jest to, żeby dentysta wiedział, że jesteś w ciąży. Tylko wtedy będzie mógł wybrać zabiegi bezpieczne dla Ciebie i dla Twojego nienarodzonego dziecka. Pamiętaj, że nie wszystkie zabiegi dentystyczne są dozwolone w okresie ciąży – sprawdź na tej stronie szczegóły. Na przykład wybielanie zębów powinnaś odłożyć na później. Natomiast wyrywania zębów lekarze unikają w pierwszym trymetrze ciąży, ponieważ może być to niebezpieczne dla dziecka. Bywa, że ekstrakcja zęba jest absolutnie konieczna, ale lepiej nie doprowadzać do takich sytuacji. Twój dentysta powinien Cię o tym poinformować. Podczas wyrywania zęba następuje większe krwawienie, które może spowodować u Ciebie osłabienie. Zapomnij również o wstawianiu implantów w tym okresie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here