Wapń w organizmie – wszystko co trzeba wiedzieć

0
1707

Wapń to jeden z pierwiastków niezbędnych do poprawnego funkcjonowania naszego organizmu. Jest to podstawa podczas budowy kości i zębów, jak również jest aktywatorem enzymów biorącym udział w procesie krzepnięcia krwi. Wapń reguluje pracę układu nerwowego, na wpływ na nasze mięśnie oraz wydzielanie różnych hormonów.

Tak można powiedzieć w skrócie, jeśli chcemy wiedzieć, za co odpowiada wapń w organizmie. Większość znajduje się w kościach i zębach, natomiast pozostała część zlokalizowana jet w płynach ustrojowych i tkankach miękkich. Zasoby są odnawiane w komórkach wiele razy dziennie, aby utrzymać odpowiedni poziom w całym organizmie. Dlatego nie można dopuścić do niedoboru. Skutkuje to odwapnieniem kości, przez co stają się one słabe i bardziej podatne na złamania.

Najlepszy sposób na utrzymanie prawidłowego poziomu wapnia

Właściwy poziom wapnia w orgazmie skutkuje prawidłowym rozwojem kości i zębów. Poza tym jest to regulator pracy serca, jak również mięśni. Wapń sprawia, że rany goją się szybciej, a impulsy nerwowe są przekazywane bardziej sprawnie. W związku z tym szybciej i łatwiej możemy osiągnąć dobry nastrój oraz stan dobrego snu. Pojawia się więc pytanie: jak uzupełnić wapń w diecie? Zacząć należy od tego, że suplementacja wapnia powinna być skonsultowana z lekarzem. Pamiętajmy, że maksymalna dawka dzienna nie powinna przekraczać 4 g. Zapotrzebowanie na ten pierwiastek wzrasta w okresie ciąży, dlatego przyszła mama powinna zadbać o właściwe odżywanie.

Najlepszym źródłem wapnia dla nas jest mleko i nabiał. Przykładowo, mleko 2% zawiera do 120 mg w 100 gramach. Można też stosować mleko kozie, które nie każdy polubi, ale jest to mleko mniej uczulające od krowiego. Dla osób nietolerujących laktozę wielu producentów przygotowuje przetwory ze zmniejszoną ilością tego związku. Należą do nich jogurty naturalne, różne kefiry i sery typu feta. Dobrym rozwiązaniem jest też spożywanie żółtego sera, który może zawierać nawet 500-700 mg w 100 gramach. Trzeba jednak uważać, szczególnie jeśli mamy podwyższony poziom cholesterolu. Są to produkty kaloryczne i zawierają dużą ilość kwasów tłuszczowych.

Jak uzupełnić wapń w diecie?

Zastanawiając się jak uzupełnić wapń w diecie, warto dodać, że najbardziej bogate w wapń są produkty bez dodatków polepszaczy smaków. Należy sprawdzać skład produktów, w szczególności zwracać uwagę na zawartość tłuszczy oraz cukrów prostych. Często oznacza to serię produktów typu EKO lub BIO, które z założenia powinny mieć prosty i krótki skład, bez obecności konserwantów, sztucznych aromatów lub barwników. Inne produkty zawierające duża ilość wapnia to sardynki – mają ok 300-400 mg w 100 gramów, jak również brokuły, kapusta, natka pietruszki i inne ciemnozielone warzywa. Z owoców należy wymienić pomarańcze oraz czarną porzeczkę. W obu przypadkach poziom wapnia będzie oscylował w granicach 40-60 mg na 100 gramów.

Wapń można także przyjmować w formie suplementów diety. Mogą one zawierać elektrolity i sole mineralne, jak również sód, magnez potas oraz cynk. Tego typu preparaty mogą zawierać nawet ok. 500 mg w jednej dawce. Zwykle mogą je przyjmować bez przeszkód weganie i wegetarianie. Wapń w tabletkach powinien być przyjmowany regularnie, aby nie zaburzać pracy organizmu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here