zapalenie wątroby

Próby wątrobowe to badania biochemiczne z krwi. Mają one na celu ocenić funkcje wątroby. Badanie polega na pobraniu krwi, oznaczeniu poziomu poszczególnych enzymów. Zaliczają się tutaj: dehydrogenaza mleczanowa (LDH), aminotransferaza alaninowa (ALAT, ALT), fosfataza zasadowa (ALP), γ-glutamylotransferaza (GGTP) oraz aminotransferaza asparaginowa (AspAT, AST). Gdy mamy do czynienia z nieprawidłowym wynikiem badań, możemy mówić o zaburzeniu funkcji wątroby. Do przyczyn aktywności enzymów znacznie podwższonych mogą się zaliczać: wirosowe zapalenie wątrony, alkoholowe uszkodzenie wątroby czy toskyczne uszkodzenie wątroby.

 

Próby wątrobowe i kilka słów więcej o tym badaniu

Enzymy wątrobowe nie występują jedynie w wątrobie, ale także w mięśniach, sercu, mózgu, nerkach i kościach. Gdy dane organy zostają uszkodzone, enzymy we krwi ulegają podwyższeniu. Należy pamiętać, że nie zawsze enzymy wątrobowe oraz ich wszelkie nieprawidłowości są związane z chorobą wątroby. Próby wątrobowe to bardzo charakterystyczne badanie. Wskazanie to wykonania prób wątrobowych to przede wszystkim: żółtaczka, przewlekłe choroby wątroby, zatrucia, ból w podbrzuszu, po prawej stronie. Dzień przed badaniem, pacjent powinien unikać ciężkostrawnych potraw oraz intensywnego wysiłku fizycznego. Prawidłowy wynik próby wątrobowej AIAT i AspAT powinny wynosić <40IU/l. Zwiększone wyniki enzymów mogą wskazywać na przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby.

 

zapalenie wątrobyPoszczególne wyniki badań

AIAT to enzym, którego wzrost dochodzi w momencie gdy komórki wątrobowe umierają.Ich podwyższenia świadczy o uszkodzeniu wątroby. Natomiast AspAT występuje w innych narządach, gdzie ich podwyższenie świadczy o procesie chorobowym w wątrobie. Niekiedy zalecane jest wykonanie badania elastrograficznego. Wiele osób na pewno zastanawia się jak rozczytać poszczególne wyniki, a właściwie skróty badań. GGTP, czyli glutamylotransferaza, jest testem wątrobowym. ALP to fosfataza zasadowa. Natomiast LDH to dehydrogenaza mleczanowa.Prawidłowy wynik LDH powinien wynosić <480IU/l.Podwyższony enzym może świadczyć o zapaleniu mięśnia sercowego, zapaleniu wątroby czy chorobie dróg żółciowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here