W gabinetach dermatologicznych coraz częściej diagnozuje się trądzik dorosłych. Lekarze uważają, że źródło częstych problemów skórnych u osób, które okres dojrzewania mają dawno za sobą, tkwi w trybie życia oraz niezdrowej diecie. Według nich chroniczny stres oraz żywność wysoko przetworzona wpływają na gospodarkę hormonalną organizmu, a kłopoty z hormonami niemal od razu widać na naszej twarzy.

Specjalistki z Koła Naukowego Farmacji Klinicznej przy Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu przypominają w swej publikacji Dieta jako uzupełnienie leczenia trądziku pospolitego (Acne vulgaris) Część I. Witaminy i minerały, że również niedobory niektórych witamin wywołują trądzik dorosłych (także tutaj dowiesz się więcej na ten temat: http://www.skinoren.pl/pl/tradzik-doroslych/). Według opinii Jolanty Dawidziak i Moniki Balcerkiewicz włączenie do diety niektórych witamin może zdziałać cuda. Jakich? Przekonajcie się sami.

Witamina C

Według autorek wspomnianego artykułu witamina C jest doskonałym przeciwutleniaczem, dlatego korzystnie wpływa na stan i wygląd skóry. Ponadto bierze udział w syntezie kolagenu oraz chroni cerę przed negatywnym działaniem promieniowania UV. Udowodniono również, że witamina C ułatwia likwidację przebarwień skóry oraz  poprawia jej jędrność i nawodnienie. Można ją znaleźć  w natce pietruszki, papryce, brukselce, owocach dzikiej róże i czarnych porzeczkach. Jedzenie produktów z dużą zawartością witaminy C pomaga w czasie leczenia trądziku u dorosłych.

Witamina A

Witamina A oraz jej prowitamina β–karoten to najważniejsze witaminy wpływające na stan skóry. Ich pochodne(retinoidy) są uważane za najskuteczniejszy sposób leczenia trądziku dorosłych. Niestety szereg potencjalnych skutków ubocznych  sprawia, że nie każdy lekarz podejmuje decyzję o ich zastosowaniu. Niemniej jednak specjaliści zalecają pacjentom zadbanie o odpowiednią ilość witaminy A w diecie, ponieważ normalizuje wydzielanie łoju oraz poprawia stan nawilżenia skóry. Poza tym udowodniono, że chroni skórę przed promieniowaniem UV. Witamina A jest obecna również w procesach widzenia, odbudowy skór i nabłonka, syntezy hormonów kory nadnerczy, zwalczania wolnych rodników oraz złuszczania naskórka. Właśnie dlatego jest polecana przy leczeniu zmian skórnych. Produkty, w których znajduje się jej najwięcej to: oleje z ryb, masło, wątroba wołowa oraz marchew.

Witamina D

Według autorek Diety jako uzupełnienie leczenia trądziku pospolitego (Acne vulgaris) Część I. Witaminy i minerały witamina D jest równie ważna w kuracji trądziku. Udowodniono bowiem, że zapobiega występowaniu zmian trądzikowych, ponieważ m.in. zmniejsza produkcję sebum oraz działanie przeciwzapalne. Witaminy D możemy sobie dostarczyć poprzez ekspozycję na słońce. Warto jednak sięgnąć po jej syntetyczna formę, szczególnie w okresie jesieni i zimy, gdy światło słoneczne jest słabsze, a dzień trwa krócej. Znajdziemy ją również (niestety tylko w śladowych ilościach)w olejach roślinnych, rybach i produktach mlecznych.

Witamina PP

Witamina PP, nazywana również niacyną oraz witaminą B3, odgrywa ważną rolę w procesie leczenia zmian trądzikowych, ponieważ hamuje wydzielanie sebum oraz wykazuje właściwości złuszczające. Udowodniono także, że działa przeciwzapalnie, co również pomaga w kuracji. Warto wiedzieć, że niedobór niacyny może być przyczyną pelagry, której pierwszymi objawami jest zapalenie skóry. Również to podkreśla dobroczynny wpływ witaminy PP na skórę. Niacynę znajdziemy przede wszystkich w otrębach i mięsie czerwonym, dlatego trzeba pamiętać, by włączyć je do jadłospisu.

Witamina H

Witamina H, czyli biotyna, to substancja, której niedobór objawia się m.in. występowaniem trądziku i łojotoku. Najczęściej zostaje zniszczona w czasie antybiotykoterapii, dlatego należy zadbać o jej uzupełnianie podczas kuracji antybiotykiem. Ponadto biotyna poprawia ogólny wygląd skóry, włosów i paznokci, dlatego jest polecana osobom, które nie są z nich zadowolone. Znajdziemy ją w wątróbce, żółtku jajka, orzechach włoskich oraz w mące sojowej.

Dieta odgrywa kluczową rolę w procesie leczenia zmian skórnych. Autorki wspominanego artykułu zalecają włączenie do diety jak największej ilości warzyw i owoców, ponieważ te korzystnie wpływają na stan skóry, dostarczając jej niezbędnych witamin, minerałów i wody. Ta ostatnia jest szczególnie ważna, ponieważ oczyszcza organizm z toksyn i pozwala na jego właściwe nawodnienie, co również ma wpływ na kondycję skóry. Specjalistki, powołując się na badania Wyrzykowskiej, twierdzą, że zmiany trądzikowe mogą zaostrzać się w wyniku spożywania orzechów, słodyczy, produktów o wysokiej zawartości tłuszczu, potraw smażonych, jajek margaryny, produktów mlecznych oraz ostrych przypraw. Trzeba jednak pamiętać, że negatywny wpływ ma nadmierne spożycie wspomnianych produktów, dlatego należy je ograniczać, a nie zupełnie wykluczać z diety. Warto natomiast włączyć do jadłospisu produktu pełnoziarniste, np. kasze, ciemne pieczywo czy makaron razowy, ponieważ są prawdziwą bombą witaminową.  

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here