zapalenie płuc

Zapalenie płuc u dzieci jest bardzo poważne. Pamiętajmy, że niesie ono wiele zagrożeń dla zdrowia dziecka. Zarówno sam jej przebieg jak i stan jest bardzo uciążliwy. Objawia się trudnościami w oddychaniu, może prowadzić do wielu powikłań.Niezbędna jest tutaj wizyta u lekarza oraz właściwe podjęcie leczenia. Dzieci mają mniejszą odporność w stosunku do dorosłych. Narażone są na kontakt z wirusami i bakteriami w przedszkolu oraz szkole. Zapalenie płuc powodują bakterie, różnego rodzaju drobnoustroje. Stany zapalne u dzieci kilku tygodniowych jak i kilku miesięcznych. Wirusowe zapalenie płuc jest o wiele bardziej groźniejsze. Objawia się podobnie jak grypa, jest niesie za sobą bardzo poważne konsekwencje. Sama wizyta u lekarza, słuchanie nie wystarczą, aby postawić właściwą diagnozę. Zdjęcie RTV jest jasnym przekazem na to, czy występuje wirusowe zapalenie płuc. Jeśli występuje na przykład brak apetytu, suchy kaszel, uczucie duszności, ból w klatce piersiowej, może oznaczać wirusowe zapalenie płuc. Mogą dodatkowo towarzyszyć temu wysoka gorączka, dreszcze, potliwość. Niektóre osoby chorują na bezobjawowe zapalenie płuc.

 

zapalenie płucLeczenie zapalenia płuc

 

W przypadku noworodków oraz niemowląt do pierwszego roku życia wymagana jest hospitalizacja. Gdy dzieci już są starsze, skierowanie do szpitala otrzymują tylko te, które bardzo ciężko przechodzą chorobę. W przypadku początkowego wirusowego zapalenia płuc można podać leki przeciwwirusowe. Lekarz może także zalecić stawiania baniek. Tą metodę można stosować w stanach zapalnych dróg oddechowych.

 

Zapalenie płuc u dzieci można leczyć antybiotykami, oczywiście odpowiednio dobranymi. Wszystko jest uzależniona od gatunku bakterii oraz wieku dziecka. Oprócz lekarstw należy przestrzegać kilka zasad. Należy podawać często płyny, nie przegrzewać dziecka, dbać o właściwą wilgotność, dbać o lekkostrawną dietę, dokładnie oczyszczać nos dziecka.

 

 

 

Jak zapobiegać zapaleniu płuc u dzieci?

 

Najlepszym rozwiązaniem będzie podanie dziecku szczepionki. Zapalenie płuc jest wywoływane przez wirusy. Właśnie z tego powodu bardzo ważne jest, aby dbać o przestrzeganie zasad higieny. Mowa tutaj o częstym myciu rąk oraz zmienianiu ręczników. W zaawansowanym zapaleniu płuc, dziecko musi być leczone w szpitalu. Dlatego nawet podczas niewielkich objawów, powinniśmy zadbać o natychmiastową wizytę u lekarza. Zapalenie płuc u dzieci może być naprawdę groźne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here