Czy dziecko skarży się na ból brzuszka, często biegając do łazienki? Zauważyłeś, że Twój malec brudzi więcej razy pieluszkę niż zazwyczaj? To biegunka! Jak ją rozpoznać i leczyć? Co powoduje rozwolnienie i jakie są objawy?
Biegunka u dzieci może być wywołana przez kilka czynników – zatrucie pokarmowe, wirus (grypa żołądkowa), alergię pokarmową czy kurację antybiotykową. W każdym przypadku jej objawy różnią się od siebie, aczkolwiek w niewielki sposób, dlatego odpowiednie rozpoznanie zajmuje trochę czasu. W przypadku dziecka ważna jest dokładna obserwacja. Gdy chodzi do przedszkola, warto podpytać przedszkolanki, czy aktualnie w grupie nie panuje rotawirus.
Zazwyczaj biegunce towarzyszą następujące objawy – gorączka, nudności i wymioty, osłabienie, brak apetytu, rozdrażnienie.
Jak leczyć biegunkę u dzieci?
Wiele mam stosuje metody swoich rodzicielek np. poprzez podawanie suszonych czarnych jagód w postaci herbatki. Czarne jagody zawierają garbniki, które mają za zadanie uszczelniać błonę śluzową jelit. Innymi sprawdzonymi i skutecznymi posiłkami w walce z biegunką są – starte jabłuszko czy tzw. zupa marchwianka. Warto pamiętać, aby dieta była lekkostrawna oraz raczej płynna. Rozdrażnione i niespokojne dziecko nie będzie chciało przeżuwać i gryźć. Dlatego warto, aby były to rzadkie zupki, kaszki, które będzie można wlać do butelki i w ten sposób je podać.
Innym, ale równie ważnym czynnikiem jest nawadnianie. Biegunka powoduje ogromne odwodnienie organizmu, dlatego nie warto zwlekać z podawaniem płynów np. przegotowanej wody, herbatki, mięty, czy lekkiego kompotu z jabłek (bez dodatku cukru). Przy rozwolnieniu warto stosować również elektrolity, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Odpowiadają za odżywianie i dotlenianie komórek. Jak uzupełnić elektrolity u dziecka? Dla przykładu – poprzez doustne zastosowanie płynów nawadniających.
W przypadku niemowląt czy starszych maluchów zawsze należy odwiedzić lekarza prowadzącego. To właśnie on prawidłowo rozpozna chorobę. Biegunka to tylko objaw, który może towarzyszyć innym, bardziej poważnym i niebezpiecznym dla organizmu pociechy, chorobom. Co więcej, podczas kuracji lekarstwami, warto go o wszystko dopytać, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że nasze dziecko, zostanie skutecznie wyleczone.