Parę słów na temat chorób zakaźnych

Infekcje dzielimy głównie na bakteryjne, wirusowe i grzybicze. Najczęściej spotykamy się z chorobami wirusowymi, które można skojarzyć z popularnym przeziębieniem. W tym przypadku leczenie opiera się głównie na stosowaniu preparatów o działaniu objawowym, zwalczających nieżyt nosa i poprawiających samopoczucie. Jednakże infekcje wirusowe często bywają ignorowane i wpływają na pogorszenie odporności chorego, co zwiększa ryzyko zachorowania na znacznie groźniejsze choroby bakteryjne.

Elementy badania istotne w diagnostyce

Ciężkim wyzwaniem dla lekarza rodzinnego jest odróżnienie choroby wirusowej od bakteryjnej. Niesamowicie istotny w tym przypadku jest wywiad, czyli szczegółowa rozmowa na temat objawów i historii chorobowej pacjenta. Dobrze przeprowadzony wywiad może pomóc podjąć właściwą decyzję na temat leczenia. Badanie fizykalne pacjenta jest kolejnym elementem, który dostarcza mnóstwo informacji. Przykładowo, u młodego pacjenta z silnym bólem gardła i nalotami na migdałkach, bez kaszlu i z wysoką temperaturą z dużym prawdopodobieństwem możemy podejrzewać anginę wywołaną paciorkowcami. W infekcjach bakteryjnych leczeniem z wyboru jest stosowanie antybiotyku. Najlepiej wcześniej wykonać antybiogram, czyli badanie, w którym określamy wrażliwość bakterii na konkretne środki przeciwbakteryjne. Jednakże bardzo często lek wybierany jest empirycznie, czyli na podstawie doświadczenia lekarza i aktualnej wiedzy medycznej.

Osłona w trakcie antybiotykoterapii

Ze względu na szerokie spektrum działania antybiotyków niszczą one również naturalną florę bakteryjną człowieka. Z tego względu w trakcie terapii zaleca się stosowanie probiotyków, czyli preparatów zawierających żywe bakterie. Uzupełniają one eksterminowaną florę i zastępują pozytywnymi dla człowieka szczepami bakterii. W przypadku niestosowania probiotyków istnieje podwyższone ryzyko zachorowania na rzekomobłoniaste zapalenie jelit, które wywołane jest szczepem Clostridium difficile. Kapsułkę z bakteriami zaleca się stosować około 2 godziny po zażyciu antybiotyku. Na rynku znajduje się wiele preparatów, a jednym z nich jest Dicoflor. W produkcie zawarte są bakterie ze szczepu Lactobacillus rhamnosus GG, na temat których powstało wiele publikacji naukowych potwierdzających ich pozytywny wpływ na zdrowie człowieka.

Inne formy wspomagania w trakcie choroby

Podczas infekcji bardzo ważne jest nawadnianie chorego. Często dochodzi do wzrostu temperatury, a to powoduje zwiększoną utratę wody z organizmu. Warto zwrócić uwagę, że praktycznie wszystkie reakcje biochemiczne zachodzące w organizmie przeprowadzane są w środowisku wodnym. Każde zmiany stężenia mogą wpływać na szybkość zachodzenia tych procesów i ich wydajność. Należy pamiętać również o odpowiednim odżywianiu się, ponieważ prawidłowo zbilansowana dieta dostarcza wiele składników, które są potrzebne w zwalczaniu infekcji. Bardzo ważne, aby słuchać potrzeb swojego ciała i odpoczywać odpowiednio długo. Podczas snu zachodzi wiele procesów regeneracyjnych, które bez wątpienia pozytywnie wpływają na proces leczenia infekcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here