Kilka słów na temat infekcji grzybiczych

Jednymi z najczęstszych zakażeń skóry na świecie są grzybice. Wynika to z wszechobecności grzybów w naszym środowisku, część z nich jest składnikiem naturalnej flory fizjologicznej człowieka. W prawidłowych warunkach zajmują one jedynie miejsce na skórze i nie wywołują zakażenia. Jednakże w sytuacji uszkodzenia naskórka lub nieprzestrzegania zasad higieny może dojść do rozwoju infekcji. Dlatego należy przestrzegać kilku zasad, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia.

Dbanie o zdrowie stóp

Niezwykle istotne jest unikanie chodzenia boso w miejscach publicznych, takich jak przebieralnie, prysznice, teren wokół basenu. Wystarczą zwykłe klapki, aby w dużym stopniu zmniejszyć ryzyko zachorowania. Grzyby najlepiej rozwijają się w środowisku wilgotnym, z tego względu należy jak najrzadziej przetrzymywać stopy w zamkniętym obuwiu. Jeżeli już sytuacja wymaga stosowania takiego obuwia, warto rozejrzeć się za przewiewnymi butami. Najlepsze w profilaktyce przeciwgrzybiczej są sandały. Ważne, aby korzystać z butów odpowiednio dobranych do kształtu stopy, żeby nie uciskały śródstopia i palców, ponieważ może dochodzić do różnych deformacji i uszkodzeń stopy. W takim przypadku istnieje duże ryzyko przeniesienia infekcji na paznokcie, które niestety leczy się dużo ciężej. Dlatego bardzo ważne jest dbanie o paznokcie, o ich czystość i prawidłowe ich skracanie na prosto, błędem jest obcinanie w kształt litery „V” lub ich zaokrąglanie.

Kuracja zmienionych chorobowo paznokci

Standardowo zaleca się farmakoterapię w postaci różnych lakierów lub maści. Jednakże w cięższych przypadkach wskazane jest leczenie chirurgiczne, w którym usuwa się chorobowo zmienioną płytkę paznokciową. Niestety nie jest to idealne rozwiązanie, które we wszystkich przypadkach rozwiązuje problem infekcji grzybiczej. Bywają sytuacje, gdy mimo usunięcia paznokcia problem wraca. Dlatego warto rozpocząć terapię od mniej inwazyjnych rozwiązań. Często wystarczy zwykły krem z bifonazolem i mocznikiem. Pacjent nakłada go na paznokieć i okleja plastrem na 24 godziny, po tym czasie należy moczyć stopy w ciepłej wodzie przez około 10 minut i następnie usunąć skrobakiem rozmiękczoną warstwę zakażonej płytki paznokciowej. Powyższa terapia trwa zwykle około 14 dni. Po tym czasie wystarczy stosować zwykłą maść z bifonazolem raz dziennie przez 4 tygodnie. W większości przypadków takie leczenie w zupełności wystarczy.

Jak uniknąć powtórnego zakażenia, czyli profilaktyka wtórna

Niesamowicie ważne w leczeniu grzybicy jest usunięcie źródła potencjalnego zakażenia. Bezwzględnie należy oddać obuwie do dezynfekcji lub zrobić to samodzielnie przy użyciu wodnego roztworu formaldehydu. Przedmiot umieszcza się w szczelnie zamkniętym worku foliowym razem z wacikiem nasączonym formaliną i pozostawia przez dwa dni. Po tym czasie obuwie powinno być wolne od dermatofitów. W niektórych przypadkach zaleca się wyrzucenie zakażonych butów, jednakże decyzja ta należy do pacjenta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here