Nietrzymanie moczu

Problem nietrzymania moczu występuje u wielu pacjentów bez względu na wiek- zauważyć jednak można, że mimo wszystko osoby starsze są bardziej narażone na tą przypadłość. Większość osób ukrywa ten problem i nie sięga po pomoc specjalisty. Fakt ten wynika przede wszystkim z dyskomfortu i wstydu. Pamiętać jednak należy, że wcześnie rozpoznane nietrzymanie moczu oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia może poprawić komfort naszego życia. Jak więc rozpoznać problem nietrzymania moczu? Do jakiego specjalisty się udać? Zapraszamy do krótkiej lektury!

Jak objawia się problem nietrzymania moczu?

Jak rozpoznać problem ? Najprościej rzecz ujmując podczas codziennego życia zauważyć można mimowolne oddawanie moczu, które w żaden sposób nie jest poparte naszą kontrolą. Istnieją różnorodne sytuacje, w których może do tego dochodzić: podczas kichania, kaszlu czy śmiechu, gdy ciśnienie w jamie brzusznej jest zwiększone, a powłoki brzuszne napięte. Do wypływu moczu może dochodzić również podczas wykonywania różnorodnych czynności fizycznych np. podczas biegania czy wykonywania pracy fizycznej. Najbardziej uciążliwy i wstydliwy problem jest wówczas, gdy do nietrzymania moczu dochodzi w czasie spoczynku, gdy nasze ciało i mięśnie nie są obciążone fizycznymi ćwiczeniami. Ten rodzaj jest najbardziej problematyczny. Często prowadzi do tak dużego poczucia dyskomfortu, że ludzie popadają w depresję, a nawet przestają wychodzić z domu. W tak zaawansowanym stadium świetnie sprawdzą się pieluchomajtki do nietrzymania moczu – zapewniają wysoki poziom dyskrecji. Są bardzo chłonne, dlatego sprawdzą się najlepiej w przypadku ciężkiego nietrzymania moczu.

Właściwa diagnostyka kluczem do sukcesu

W przypadku występowania problemu z trzymaniem moczu należy bezwzględnie i jak najszybciej udać się do lekarza- urologa lub ginekologa w celu przeprowadzenia odpowiednich badań i postawienia diagnozy. Pierwszym podstawowym badaniem wykonywanym w celu diagnostyki jest ogólne badanie moczu- czasem nietrzymanie moczu spowodowane jest zakażeniem układu moczowego, dlatego od tego właśnie trzeba zacząć. Jeśli wyniki okażą się prawidłowe należy poszerzyć badania. Na kolejnym etapie wykonuje się zazwyczaj badanie USG jamy brzusznej, specjalistyczne badania ginekologiczne lub urologiczne, a także posiew moczu, by sprawdzić czy nie ma żadnej bakterii.

Mężczyźni czy kobiety? Kto jest najbardziej narażony?

Jak już wcześniej wspomniano problem ten może dotyczyć każdego, bez względu na wiek. Niemniej jednak statystyki pokazują, że znacznie częściej z problemem nietrzymania moczu borykają się kobiety. Szczególnie są one narażone na to po przebytych porodach, które dodatkowo osłabiają mięśnie dna miednicy, które są odpowiedzialne za prawidłowe trzymanie moczu. Dodatkowo nasilony problem pojawia się po menopauzie. Nie oznacza to jednak, że mężczyźni nie mają z tym problemu. Nic bardziej mylnego! Mężczyźni również tak jak kobiety cierpią przez nietrzymanie moczu. Objawy są praktycznie takie same, jednak panowie bardzo często borykają się również z problemem przerostu prostaty, który z kolei powoduje przerost mięśni pęcherza. Idealnym rozwiązaniem jest wkładka urologiczna dla mężczyzn, która poprawia komfort życia. Jej zadaniem jest przede wszystkim odpowiednia ochrona i zabezpieczenie przed uwolnieniem przykrego zapachu moczu. Działanie jest bardzo podobne jak w przypadku wkładek higienicznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here