ucho
fot: pixabay.com

Ucho to jeden z najbardziej wrażliwych narządów. Podobnie jak w przypadku wzroku, obawa o utratę słuchu jest bardzo dużą. Kiedy więc pojawia się ból ucha, reagujemy natychmiast. 

Zobacz też: http://trzypion.pl/jak-odetkac-zatkane-ucho/

Zatkane ucho to nic przyjemnego. Nie jest to jednak powód, z jakim zwrócimy się od razu do lekarza. Najpierw próbujemy domowych sposobów.

Przemywanie wodą utlenioną

Jedną ze sprawdzonych metod, które stosowały nasze babki było przemywanie ucha wodą utlenioną. W każdym domu powinien znajdować się taki środek. Buteleczka kosztuje 2-3 zł, a może nas poratować w nagłej sytuacji. Na początek sprawdźmy datę przydatności. Nie używajmy przeterminowanej wody utlenionej, ponieważ najprawdopodobniej straciła juz swoje właściwości. 

Włóżmy buteleczkę do miseczki z ciepłą wodą, aby delikatnie ogrzać płyn. To ważne, nie tylko dlatego, ze zimna ciecz w uchu to nic przyjemnego. Połóżmy się na boku, tak, aby dokuczające nam ucho było u góry. Poprośmy kogoś o wlanie kilku kropel ciepłej wody utlenionej do otworu usznego. Zanim to jednak zrobi, należy sprawdzić czy płyn nie jest z kolei zbyt gorący. Wystarczy wylać parę kropel na wewnętrzną stronę ręki. Po zaaplikowaniu niewielkiej ilości wody utlenionej do ucha odczekajmy 2-3 minuty. Możemy delikatnie naciągnąć małżowinę w różne strony, aby woda mogła spłynąć we wszystkie zakamarki. Po tym czasie nakryjmy ucho ręcznikiem i odwróćmy głowę na drugi bok, aby cała ciesz wyciekła na ręcznik. 

Po tym zabiegu możemy nałożyć na ucho ciepły kompres. Zanurzmy watę w ciepłej wodzie, a następnie włóżmy do torebki foliowej. Przyłóżmy do ucha i przewiążmy np. szalikiem. Powinnismy wkrótce odczuć znaczna ulgę.

Leki przeciwzapalne

Jeśli ból nie mija nie wahajmy się sięgnąć po środek przeciwzapalny na bazie ibuprofenu. Większość przypadków zapalenia ucha nie wymaga od razu wprowadzenia antybiotykoterapii. Dostępny bez recepty środek przeciwzapalny powinien poradzić sobie z łagodniejszym stanem. Jeśli nie zauważymy poprawy w ciągu 24 godzin, skonsultujmy się z lekarzem. 

Przeczytaj też: http://super-fit.pl/skuteczne-sposoby-na-odchudzanie-po-40/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here